сабота, 21 март 2009

Newcastle 1-3 Arsenal

Охохо. Конечно победа на Сент Џејмс Парк и тоа многу убава :). Првото полувреме беше многу глупо да се гледа поради не сврзаната игра и од двата тимови. Беше досуден и (неважечки) пенал за Њукасл кој за среќа Алмуниа го фати како ништо да не било. Во второто полувреме малку играта се подобри. Арсенал поведе во 57 минута откако Аршавин наткрена од слободен удар а Бендтнер немаше што да промашува. Но веднаш после голот и Њукасл ненадејно врати преку одличен потег на Мартинс. После ова Арсенал си продолжи со напади, па Диаби го гранатира голот на Харпер во 64 минута , а Насри во 67мин. ги постави конечните 1-3 за Арсенал. До крајот на натпреварот Арсенал имаше уше неколку шанси за гол. Во 70 минута Аршавин беше повлечен од игра, но мора да се признае одигра уште еден одличен натпревар и е еден од најзаслужните за победата.